Kvalitní střecha je základ bydlení

Říká se, že nejdůležitější je mít střechu nad hlavou. To ostatní je jen příjemným bonusem. Jenže abyste měli tu pověstnou střechu nad hlavou, budete si ji muset vytvořit, a to pořádně! Střechy totiž dostávají z celého domu nejvíce zabrat a jsou nejnáchylnější na změny počasí. Tím nejzákladnější, čím je zpevníte, je laťování.

Laťování je základní součást pokryvačských prací

Laťování už podle svého názvu odkazuje na to, že se bude jednat o nějakou činnost spojenou s latěmi, tedy s dřevěnými prkny. A to ne ledajakou, ale o tu nejzákladnější, neboť je v podstatě nosná kostra pod střešní krytinou. Dřevo, ze kterého se provádí, je ve většině případů smrkové. To je z jednoduchého důvodu. Dřevo samo o sobě je totiž lehce opracovatelné, lehké a pevné, a pokud je s ním správně zacházeno, může vydržet i 200 let.

Laťování není činnost pro amatéry

Jste-li právě v procesu stavby domu, určitě se dřív či později dostanete i k laťování. Střecha totiž, ať už sedlová nebo pultová, tak dělá domov. Jenže nečekejte, že to půjde snadno! Zaprvé musíte připravit dřevěné latě. Tuto činnost určitě přenechejte tesařovi. Sami totiž nejspíše nepřipravíte tak dobře a kvalitně latě. Navíc, pokud má střecha vydržet výše zmiňovaných 200 let, bude muset být vytvořena kvalitně. Jakmile dostanete latě opracované a připravené k použití, ještě je zkontrolujte, zda byla práce odvedena kvalitně. Latě by na sobě neměly mít žádný kousek kůry, neboť tak předejdete dřevokazným nákazám či škůdcům. Za druhé by latě měly mít do nejméně suků a kazů, neboť každá taková nerovnost snižuje nosnost a pružnost dřeva. Jakmile budete mít latě zkontrolované a budete mít jistotu, že jsou zcela v pořádku, můžete se pustit do namoření a natření dřeva. To se zase dělá kvůli ochraně proti vlhkosti. Desky můžete natřít buď barvou remers nebo vivexyl. Druhou zmíněnou ovšem doporučujeme více, neboť je kvalitnější a vydrží na dřevě déle než pouhé čtyři roky, jako remers. Desky musíte nechat pořádně proschnout. S natíráním proto začněte v dostatečném předstihu.

Jakmile jsou latě hotové, můžete se pustit do samotného laťování. I to ale vyžaduje jistou dávku přípravy. Nemůžete totiž latě přibít ke střeše jen tak. Důležité je nejdříve pokrýt střechu fólií. Tu opět koupíte ve specializovaných obchodech, stejně jako například mořidlo či barvy na dřevo. Fólie bude do budoucna sloužit nejen jako izolant proti vlhkosti a vodě, ale také jako termální izolant. Za zhruba 75 metrů čtverečních fólie zaplatíte asi 2 100 Kč.

Až jakmile bude střecha zafóliovaná, můžete přejít k samotnému laťování a až teď přichází ta nejtěžší část! Je totiž důležité latě dobře proměřit a správně rozmístit, neboť budou složit jako základ pro střešní krytiny. Rozpon neboli mezera mezi nimi je závislá zejména na délce zvoleného šindele. Ty dříve mívaly 50 centimetrů, dnes mohou mít klidně i 60 centimetrů. Než se do toho tedy pustíte, pořádně tašky přeměřte. Pak už totiž nebude možnost latě přemístit. Desky na střechu připevňujte postupně.

Není laťování jako bednění střechy

Laťování slouží nejen k připevnění střešní krytiny, ale také k vyztužení krovu. K tomuto účelu ale můžete využít i bednění střechy. To v posledních letech stále častěji nahrazuje klasické laťování. Je dobré toho využít, a to zejména pokud má vaše střecha podhledový přesah. V těchto místech udělejte z prken s ohoblovanou spodní stranou hezké zakončení střechy, na který bude vždy krásný pohled. Na druhou stranu je k tomuto účelu zcela nevhodné použít profilovaná prkna se zkosenou hranou, tedy palubky. Když se vám k tomu všemu podaří provést pobití pohledového krovu z různě širokých prken, bude výsledek lepší a krásnější.

Laťování můžete nechat i na odbornících

A teď k tomu, co asi zajímá všechny. Cena. Pokud si budete dělat laťování sami, nemusí být cena vysoká. Latě vám vytvoří tesař klidně už za 15 Kč za běžný metr, mořidlo a barvu koupíte za zhruba 2 000 Kč, fólie stojí, jak už bylo zmíněno výše, asi 2 100 Kč za 75 metrů čtverečních a hřebíky a jiné drobnosti, které k tomu budete potřebovat, pořídíte maximálně do 1 000 Kč. Celkově vás tedy laťování střechy o velikosti 70 metrů čtvrtečních bude stát asi 10 000 Kč. Jenže k tomu samozřejmě nepřipočítáváme práci, kterou s tím strávíte.

Laťování umí i různé firmy

Takovou cenu ale platit vůbec nemusíte! Stačí oslovit odborníky. Nejen, že vám to udělají bez jediné chybky, rychle a za poloviční cenu, ale také vám ušetří spoustu nervů a času. Jednou takovou firmou je například i ALTHER. Ta má laťování v malíčku, takže klidně už za tři dny může být hotovo a to bez nervů! Váš dům tak získá duši.

zpět

Je sedlová střecha správnou variantou?

Čeká vás rekonstrukce nebo výstavba nového domu? Určitě teď máte plnou hlavu toho, pro jaký typ střechy se rozhodnout. Raději sedlovou nebo pultovou střechu?. Sedlová střecha patří k nejpoužívanějším typům a svoji tradici má zachovalou po celém světě.  Můžeme ji vidět na starších rodinných domech, ale lidé si ji vybírají i při stavění současného moderního bydlení. Aby taky ne, když má tolik pozitivních vlastností a vypadá stále elegantně. Známá je také jako šikmá střecha, je složena ze dvou střešních rovin s přímočarým hřebenem a dvěma štíty. Proč je tedy tak oblíbená? To se dozvíte, když budete pokračovat dále ve čtení.Proč patří mezi nejoblíbenější?Mezi řadu výhod této střechy patří její jednoduchý tvar nebo krov, který usnadňuje odvětrávání a zateplení.Díky její jednoduchosti se dá pořídit za nižší cenu než jiné typy střech, které vyžadují mnohem vyšší investice.Sklonitá střecha je mimo jiné velmi oblíbená i z důvodu, že vytváří prostor, který umožňuje obývat podkroví pro různé účely. Na druhou stranu se může jednat také současně i o nevýhodu pro ty, kteří nemají rádi stísněné prostory. Existuje ale řešení, kdy můžete dosáhnout lepšího využití podkrovního prostoru tím, že obvodové stěny vyzdíte výše nad podlahu. Podkroví pak často slouží například jako ložnice, která díky umístění vytváří romantický nádech.Dalším pozitivem je perfektní odvod vody, čímž nedochází k jejímu nahromadění, které by mohlo způsobit poškození konstrukce. Kvůli sklonu střechy stéká déšť do okapového systému. Na stejném principu to funguje i v zimě, kdy střecha netrpí pod nánosy sněhu. Proto se tento typ střechy rozhodně hodí na horské domy.Technická funkce střechy umožňuje snadnou údržbu, použití krajových tašek nebo jednoduchou pokládku střešní krytiny.Snadná montáž patří k dalším důvodům její oblíbenosti.Jaký je správný sklon střechy?Všechny výše zmiňované výhody jsou závislé na správném sklonu střechy, který je doporučován ve velikosti 45 stupňů. Tento sklon je dán i kvůli možnosti užívání podkroví jako další prostor k obývání. Pokud tedy chcete mít nejlepší kombinace vlastností sedlové střechy, dejte na doporučení odborníků. Avšak minimální sklon by měl být okolo 25 stupňů, abyste mohli v budoucnu případně i dále rozšiřovat. Pokud by sklon byl menší, došlo by také k problematickému prostorovému uspořádání.Shrnutí na závěrModernější typy střech mají sice lepší vlastnosti týkající se izolace, avšak náklady na pořízení a složitější montáže jsou hlavními důvody, proč šikmé střechy patří stále mezi ty nejrozšířenější. Jestli je sedlová střecha pro vás tou správnou variantou necháme na vás, protože vkus, finanční možnosti a potřeby jsou u každého individuální.

číst více

Bednění schodiště

Plánujete stavět rodinný dům? V tom případě se s největší pravděpodobností neobejdete bez výstavby betonových schodů. Bednění schodiště je celkem složitý proces, a proto musíte mít určité znalostí, které vám práci usnadní. Pokud vás zajímá jak na to, pokračujte ve čtení následujících řádků.Jak se provádí bednění?Ze všeho nejdříve si připravte potřebné nářadí a podklady. Vždy se bední pouze patro, tedy nástupní a výstupní ramena patrové a mezipatrové podesty. Vzhledem k tomu, že jsou ramena šikmá, je nutné je podepřít příčnými a podélnými pražci a kozami, jenž musí být zajištěné příložkami nebo skobami.Existuje více stylu bednění. Může se jednat například pouze o betonovou konstrukci. Horní líc se zabedňuje postupně s betonováním i s šikmým trámem, kterému se říká schodnice.  Na tuto kostru se následně dodatečně dá beton nebo se osazují jednotlivé stupně, které můžou být dřevěné, betonové nebo kamenné.  Častějším postupem bývá, že se vybetonuje schodišťové rameno zároveň s určitým schodem, aby se čerstvá směs nesvážela.  Pokud máte užší schodiště, stačí zajistit bednění stupňů pouze u krajů. U širšího schodiště musíte bednění jednotlivých stupňů zajistit výztužným trámem. Bednění každého dalšího schodu se může na zabetonované rameno přikládat, až beton zatuhne.Nyní k přesnému postupu práce. Připravte si bednění, které následně vyplníte betonem a umístěte ho na místo, kde budou stát schody. Stabilizujte a pro jistotu si znovu překontrolujte všechny míry a vzdálenosti. Do bednění vložte ocelové výztuže ve vzdálenosti minimálně 35 mm od okraje a důkladně je upevněte. Než začnete do bednění nalívat beton, nejdříve celý prostor navlhčete vodou a zkontrolujte, zda je konstrukce pevně sestavena. Připraveným betonem vyplňte bednění, tak aby byl po okraj nebo mírně převýšený a povrch uhlaďte. Kladivem potlučte po šikmých trámech, aby došlo k odstranění přebytečného vzduchu. Až schodiště pořádně zatuhne, tak nastává okamžik pro odbedňování. Patrové a mezipatrové podesty jsou zasazeny do jedné strany podestového trámu a z druhé strany jsou zasazena schodišťová ramena.Proč právě betonové schodiště?Jestliže hledáte levnější variantu schodů do domu, je to pro vás správná volba. Navíc je můžete obložit různými materiály, jako jsou dlaždice nebo dřevo. Mají větší životnost než dřevěné schody, které se můžou časem začít vyviklávat a bohužel i nepříjemně vrzat. Jedná se o velmi elegantní schody, jenž jsou zároveň velmi stabilní. Další výhodou betonového schodiště je možnost vytvořit si pod nimi další místnost, například na ukládání úklidových prostředků. Záleží samozřejmě na jejich umístění a vašich potřebách.

číst více

Plechová střecha ochrání váš dům

Dům je před nepříznivým počasím chráněn střechou, a proto její provedení musí být velmi kvalitní. Chrání dům před deštěm, sněhem, prudkým větrem a slunečním zářením, které na střešní krytině může zanechat trvalé stopy. Máte už vybraný typ střechy a teď se rozhodujete jaký materiál střešní krytiny zvolit? Pálená keramika, beton nebo plech?Oplechování zabrání problémům s vodouPokud chcete předejít zatékání vody a vlhkosti, pořiďte si kovové oplechování, které zajistí trvalou ochranu. Brání střechu před promáčením vlivem vlhka a mrazu. Za většinu problému může právě voda, která se vlivem povětrnostních podmínek může dostat do různých skulin. V mrazivém počasí zamrzá, čímž zvětšuje svůj objem a způsobuje tak trhliny, které ničí střešní konstrukci.Proto je mimo jiné důležitá také okapnice, která se instaluje z důvodu odvedení vody ze střešní krytiny. Je ukončena jedním případně dvojitým ohýbaným profilem. Aplikuje se na ukončení střešního pláště nebo závětrné lišty a všude, kde je potřeba odvést vodu po spádu ze střešní konstrukce pryč.Výhody plechové krytiny
Mají vysokou trvanlivost.
Široký výběr tvarů a barev.
Vhodný pro menší sklony střech.
Snadná a rychlá montáž.
Nenáročná údržba.
Dělají se plechy na míru.
Druhy plechových střešních krytinMají podobu šablon, které se za pomocí hřebíku přibijí na laťový rošt. Nabízí větší systém příslušenství než jiné tvrdé krytiny. Plechová šablona zachovává tradiční ráz střechy a prodlužuje její trvanlivost. Existuje několik typů provedení v závislosti na materiálu, jako jsou měděné, hliníkové, pozinkované, titanzinkové a z nerezové oceli. Výběr záleží na vás, ale pokud zvolíte ověřeného výrobce a správnou aplikaci, můžete si být jisti jejich kvalitou dlouhou funkčností. Konkrétní typy plechů podle vzhledu a možnosti použití se dělí na:
falcované,
trapézové,
alukrytové šablony,
 a plechové krytiny imitující střešní tašky.
Klempířské práceMyslete na to, že klempířská konstrukce na střechách má svá určitá pravidla a musí být navrhovaná podle konkrétních montážních předpisů stanovenými výrobci. Nejdůležitější zásada je ČSN 73 3610 -1.Podle umístění rozeznáváme oplechování okapů, úžlabí, nadezdívek, říms, parapetů a komínů. Klempířské lemování se zabývá různými průniky střešní krytinou a zajišťuje vodotěsné napojení krytiny na svislé plochy, které nad ni vystupují. Nejčastěji se lemuje pozinkovaným plechem.

číst více

Nová Ves 281, Frýdek-Místek

+420 774 914 043

info@alther.cz