Stavba pergoly

Mějte na zahrádce nádhernou pergolu jako z katalogu

Posedět na zahrádce a pokochat se krásnými květinami nebo pěstitelskými výtvory můžete jen, pokud je pěkné počasí. Ve dnech, kdy je škaredě, je to prakticky nemožné. K tomuto účelu nebo také k dlouhému vysedávání s přáteli slouží pergoly. Ty mohou být velice jednoduché bez jakýchkoliv základů, nebo také velmi složité s ornamenty nebo třeba i s uzavřenými zdmi. Jak si tedy takovou pergolu postavit? Na co při stavbě nezapomenout? A kolik to bude celkem stát? To se dočtete z následujících řádků.

Pergola je krásným doplněním zahrady

Pergoly se na zahradách objevují už od dob starověkého Říma. Tehdy sloužily k odpočinku, relaxaci, rozjímaní či přemýšlení o filozofických tématech. Kdysi byly pergoly nádherně zdobené, otevřené, vzdušné a většinou v bílé barvě. I když dnes mají pergoly často stejný účel, jsou méně honosné a zdobené a většinou jsou postavené ze dřeva či jiných, moderních materiálů.

Jak si postavit vlastní pergolu na pozemku?

Než začnete stavět, bude to chtít dvě formalitky. Zaprvé budete potřebovat nákres a zadruhé budete potřebovat územní rozhodnutí čí územní souhlas. První zmíněnou nutnost si můžete vytvořit buď sami, nebo za pomoci profesionálů. Na výkresu by se měly objevit jak velikosti stran, výška pergoly či rozměry oken, tak i zaznačení základů. Pokud totiž stavíte pergolu na otevřeném prostoru, bude často vystavována silným větrům. Zároveň už v tuto chvíli zaznačte, jaké budou použité materiály.

Druhou formalitkou je již výše zmíněné územní rozhodnutí čí územní souhlas. To budete nutně potřebovat! I když se stavebnímu úřadu v tomto případě vyhnete, budete muset obejít alespoň sousedy, že s takovou stavbou souhlasí, zároveň musíte být vůči nim ohleduplní a nestavět třeba v jedenáct v noci, a nakonec samozřejmě budete muset doložit na místním úřadu výkresy stavby.

Kde můžete pergolu postavit a kde nikoliv?

Pokud už máte výkres hotový a územní rozhodnutí čí územní souhlas u sebe, můžete teoreticky začít stavět. Jenže kam vlastně můžete pergolu umístit? Pergola se dle zákona nesmí stavět pod dva metry od hranic pozemku. Pokud si neseženete souhlas sousedů, budete muset tuto vzdálenost dodržet. Jiné podmínky při stavbě pergoly dle naší legislativy nejsou. Takže můžete začít stavět!

Co všechno by mělo mít posezení na zahradě?

Klasické pergoly by měly být vytvořeny zejména nějakou podlahou, sloupy, střechou, trámky a krovem. To je ta nejzákladnější podoba pergoly. Složitější pergoly již mohou mít i stěny, okna, zdobení či originálně řešenou střechu.

Začněte tedy základy. Ty vykopejte dostatečně hluboké, aby neměla pergola tendence uhýbat větru, padat či se naklánět na jednu stranu. Ideální jsou základy hluboké alespoň jeden metr, pokud chcete mít dostatečnou jistotu, můžete udělat základy metr a půl hluboké. Základy vybetonujte a vložte do nich základ pro sloupy. Ty by měly být nejlépe kovové, aby byly dostatečně pevné a odolaly i náročným povětrnostním podmínkám. Do kovových základů můžete vložit sloupy. Těch může být samozřejmě libovolné množství. Na čtvercovou pergolu doporučujeme alespoň čtyři sloupy, na obdélníkovou pergolu se hodí šest sloupů a třeba na šestiúhelníkovou pergolu můžete použít taktéž šest sloupů. Sloupy by měly být vysoké minimálně dva metry, aby se pod střechou dalo snadno projít. Základním stavebním prvkem sloupů může být jak dřevo, tak i kov. Na sloupy můžete posadit střechu. Ta by měla být dostatečně pevná a v nejlepším případě vyztužená krovy. Celková velikost střechy závisí jak na rozložené sloupů, tak i na celkovém půdorysu pergoly. Střechu můžete stejně jako sloupy vytvořit ze dřeva. Na ni aplikujte voděodolný nátěr a samozřejmě i střešní krytinu. Ta nemusí být z pálených tašek, jako na domě, ale například ze speciálních ohebných plátů. Takto máte pergolu celou vytvořenou.

Kolik bude stavba pergoly stát?

A teď k tomu, co nejspíš zajímá všechny nadšené zahrádkáře, kolik vlastně taková pergola bude stát? I když logicky záleží na tom, kolik bude stát základní materiál, kterým je dřevo, a jak bude pergola velká, může i malá pergola vyjít už na 40 000 Kč. Dřevo totiž vychází zhruba na 30 000 Kč a zbylý materiál a pomůcky mohou stát na 10 000 Kč.

Pergolu můžete mít mnohem levněji

I když není stavba pergoly náročná, i když to zvládne skoro každý a i když se nejedná o žádný extra drahý úkon, můžete to mít mnohem levněji a jednodušeji s pomocí odborníků. Kupříkladu firma ALTHER staví pergoly na zahradách už za 20 000 Kč. Samozřejmě nejvíce při výpočtu ceny záleží na velikosti pergoly. Budete to mít ale rychleji, profesionálněji a levněji, než kdybyste si stavěli pergolu sami. Tak proč ztrácet čas a nervy, když mezitím můžete dělat nějakou jinou, důležitou práci?


zpět

Je sedlová střecha správnou variantou?

Čeká vás rekonstrukce nebo výstavba nového domu? Určitě teď máte plnou hlavu toho, pro jaký typ střechy se rozhodnout. Raději sedlovou nebo pultovou střechu?. Sedlová střecha patří k nejpoužívanějším typům a svoji tradici má zachovalou po celém světě.  Můžeme ji vidět na starších rodinných domech, ale lidé si ji vybírají i při stavění současného moderního bydlení. Aby taky ne, když má tolik pozitivních vlastností a vypadá stále elegantně. Známá je také jako šikmá střecha, je složena ze dvou střešních rovin s přímočarým hřebenem a dvěma štíty. Proč je tedy tak oblíbená? To se dozvíte, když budete pokračovat dále ve čtení.Proč patří mezi nejoblíbenější?Mezi řadu výhod této střechy patří její jednoduchý tvar nebo krov, který usnadňuje odvětrávání a zateplení.Díky její jednoduchosti se dá pořídit za nižší cenu než jiné typy střech, které vyžadují mnohem vyšší investice.Sklonitá střecha je mimo jiné velmi oblíbená i z důvodu, že vytváří prostor, který umožňuje obývat podkroví pro různé účely. Na druhou stranu se může jednat také současně i o nevýhodu pro ty, kteří nemají rádi stísněné prostory. Existuje ale řešení, kdy můžete dosáhnout lepšího využití podkrovního prostoru tím, že obvodové stěny vyzdíte výše nad podlahu. Podkroví pak často slouží například jako ložnice, která díky umístění vytváří romantický nádech.Dalším pozitivem je perfektní odvod vody, čímž nedochází k jejímu nahromadění, které by mohlo způsobit poškození konstrukce. Kvůli sklonu střechy stéká déšť do okapového systému. Na stejném principu to funguje i v zimě, kdy střecha netrpí pod nánosy sněhu. Proto se tento typ střechy rozhodně hodí na horské domy.Technická funkce střechy umožňuje snadnou údržbu, použití krajových tašek nebo jednoduchou pokládku střešní krytiny.Snadná montáž patří k dalším důvodům její oblíbenosti.Jaký je správný sklon střechy?Všechny výše zmiňované výhody jsou závislé na správném sklonu střechy, který je doporučován ve velikosti 45 stupňů. Tento sklon je dán i kvůli možnosti užívání podkroví jako další prostor k obývání. Pokud tedy chcete mít nejlepší kombinace vlastností sedlové střechy, dejte na doporučení odborníků. Avšak minimální sklon by měl být okolo 25 stupňů, abyste mohli v budoucnu případně i dále rozšiřovat. Pokud by sklon byl menší, došlo by také k problematickému prostorovému uspořádání.Shrnutí na závěrModernější typy střech mají sice lepší vlastnosti týkající se izolace, avšak náklady na pořízení a složitější montáže jsou hlavními důvody, proč šikmé střechy patří stále mezi ty nejrozšířenější. Jestli je sedlová střecha pro vás tou správnou variantou necháme na vás, protože vkus, finanční možnosti a potřeby jsou u každého individuální.

číst více

Bednění schodiště

Plánujete stavět rodinný dům? V tom případě se s největší pravděpodobností neobejdete bez výstavby betonových schodů. Bednění schodiště je celkem složitý proces, a proto musíte mít určité znalostí, které vám práci usnadní. Pokud vás zajímá jak na to, pokračujte ve čtení následujících řádků.Jak se provádí bednění?Ze všeho nejdříve si připravte potřebné nářadí a podklady. Vždy se bední pouze patro, tedy nástupní a výstupní ramena patrové a mezipatrové podesty. Vzhledem k tomu, že jsou ramena šikmá, je nutné je podepřít příčnými a podélnými pražci a kozami, jenž musí být zajištěné příložkami nebo skobami.Existuje více stylu bednění. Může se jednat například pouze o betonovou konstrukci. Horní líc se zabedňuje postupně s betonováním i s šikmým trámem, kterému se říká schodnice.  Na tuto kostru se následně dodatečně dá beton nebo se osazují jednotlivé stupně, které můžou být dřevěné, betonové nebo kamenné.  Častějším postupem bývá, že se vybetonuje schodišťové rameno zároveň s určitým schodem, aby se čerstvá směs nesvážela.  Pokud máte užší schodiště, stačí zajistit bednění stupňů pouze u krajů. U širšího schodiště musíte bednění jednotlivých stupňů zajistit výztužným trámem. Bednění každého dalšího schodu se může na zabetonované rameno přikládat, až beton zatuhne.Nyní k přesnému postupu práce. Připravte si bednění, které následně vyplníte betonem a umístěte ho na místo, kde budou stát schody. Stabilizujte a pro jistotu si znovu překontrolujte všechny míry a vzdálenosti. Do bednění vložte ocelové výztuže ve vzdálenosti minimálně 35 mm od okraje a důkladně je upevněte. Než začnete do bednění nalívat beton, nejdříve celý prostor navlhčete vodou a zkontrolujte, zda je konstrukce pevně sestavena. Připraveným betonem vyplňte bednění, tak aby byl po okraj nebo mírně převýšený a povrch uhlaďte. Kladivem potlučte po šikmých trámech, aby došlo k odstranění přebytečného vzduchu. Až schodiště pořádně zatuhne, tak nastává okamžik pro odbedňování. Patrové a mezipatrové podesty jsou zasazeny do jedné strany podestového trámu a z druhé strany jsou zasazena schodišťová ramena.Proč právě betonové schodiště?Jestliže hledáte levnější variantu schodů do domu, je to pro vás správná volba. Navíc je můžete obložit různými materiály, jako jsou dlaždice nebo dřevo. Mají větší životnost než dřevěné schody, které se můžou časem začít vyviklávat a bohužel i nepříjemně vrzat. Jedná se o velmi elegantní schody, jenž jsou zároveň velmi stabilní. Další výhodou betonového schodiště je možnost vytvořit si pod nimi další místnost, například na ukládání úklidových prostředků. Záleží samozřejmě na jejich umístění a vašich potřebách.

číst více

Plechová střecha ochrání váš dům

Dům je před nepříznivým počasím chráněn střechou, a proto její provedení musí být velmi kvalitní. Chrání dům před deštěm, sněhem, prudkým větrem a slunečním zářením, které na střešní krytině může zanechat trvalé stopy. Máte už vybraný typ střechy a teď se rozhodujete jaký materiál střešní krytiny zvolit? Pálená keramika, beton nebo plech?Oplechování zabrání problémům s vodouPokud chcete předejít zatékání vody a vlhkosti, pořiďte si kovové oplechování, které zajistí trvalou ochranu. Brání střechu před promáčením vlivem vlhka a mrazu. Za většinu problému může právě voda, která se vlivem povětrnostních podmínek může dostat do různých skulin. V mrazivém počasí zamrzá, čímž zvětšuje svůj objem a způsobuje tak trhliny, které ničí střešní konstrukci.Proto je mimo jiné důležitá také okapnice, která se instaluje z důvodu odvedení vody ze střešní krytiny. Je ukončena jedním případně dvojitým ohýbaným profilem. Aplikuje se na ukončení střešního pláště nebo závětrné lišty a všude, kde je potřeba odvést vodu po spádu ze střešní konstrukce pryč.Výhody plechové krytiny
Mají vysokou trvanlivost.
Široký výběr tvarů a barev.
Vhodný pro menší sklony střech.
Snadná a rychlá montáž.
Nenáročná údržba.
Dělají se plechy na míru.
Druhy plechových střešních krytinMají podobu šablon, které se za pomocí hřebíku přibijí na laťový rošt. Nabízí větší systém příslušenství než jiné tvrdé krytiny. Plechová šablona zachovává tradiční ráz střechy a prodlužuje její trvanlivost. Existuje několik typů provedení v závislosti na materiálu, jako jsou měděné, hliníkové, pozinkované, titanzinkové a z nerezové oceli. Výběr záleží na vás, ale pokud zvolíte ověřeného výrobce a správnou aplikaci, můžete si být jisti jejich kvalitou dlouhou funkčností. Konkrétní typy plechů podle vzhledu a možnosti použití se dělí na:
falcované,
trapézové,
alukrytové šablony,
 a plechové krytiny imitující střešní tašky.
Klempířské práceMyslete na to, že klempířská konstrukce na střechách má svá určitá pravidla a musí být navrhovaná podle konkrétních montážních předpisů stanovenými výrobci. Nejdůležitější zásada je ČSN 73 3610 -1.Podle umístění rozeznáváme oplechování okapů, úžlabí, nadezdívek, říms, parapetů a komínů. Klempířské lemování se zabývá různými průniky střešní krytinou a zajišťuje vodotěsné napojení krytiny na svislé plochy, které nad ni vystupují. Nejčastěji se lemuje pozinkovaným plechem.

číst více

Nová Ves 281, Frýdek-Místek

+420 774 914 043

info@alther.cz