Hambálkový krov

Zkrásněte své stavení historickým krovem

Ač se hambálkové krovy stavěly spíše v historii, a to od středověku až do 19. století, můžete si je samozřejmě postavit i v dnešní době. Krovy se všeobecně staví zejména z důvodu rozšíření domu o podkrovní prostory. I když se však jedná o velice náročný úkon, můžete si jej vystavět i vy! Jak na to? To se dozvíte z následujících řádků!

Proč zrovna hambálkový krov?

Volba typu krovové soustavy závisela vždy na skutečnosti, jestli má zastřešovaný objekt vnitřní stěny, na které bude možno krovovou konstrukci uložit, a jak široké je jejich rozpětí. Na správnou funkci krovových soustav mají ale zásadní vliv také spoje jednotlivých prvků krovu. Klasické typy krovových soustav, jako je například i hambálkový krov, jsou spojovány pomocí tesařských spojů. Ve dřívějších dobách byl hambálkový krov navíc velmi oblíbený i z důvodu velkého rozpětí střech, které mívaly klidně i nad šest metrů. Dnes mívají střechy mnohem menší rozpětí, a proto se hambálkové krovy už tolik nepoužívají.

Hambálkový krov poznáte už od pohledu

A jak vlastně poznáte hambálkový krov, aniž byste museli studovat tesařské spoje či detaily v podkroví? Pro hambálkový krov je typický tvar blížící se rovnostrannému trojúhelníku. Jakmile tedy uvidíte poměrně vysokou střechu s podkrovím ve tvaru téměř rovnostranného trojúhelníku, můžete si být téměř 100% jisti, že se jedná o hambálek.

Hambálkový krov má řadu výhod

Kromě ale estetické funkce, má hambálek i řadu jiných předností. Zmenšuje totiž rozpětí krokví a přenáší tah i tlak. Takový krov je tedy pevnější, stabilnější a odolnější vůči například náročným podnebným podmínkám.

Spousta neznámých slov, pár vysvětlivek

Doteď jsme uvedli několik cizích, odborných či pro vás neznámých slov, která by se měla hned na začátku objasnit. Hambálek je označení pro druh krovů, který získal svůj původ díky vodorovnému trámu, jenž spojuje dvě protilehlé krokve. Místo hambálku se používá i pojem vazba či vaznice. Krokve je pak označení pro šikmý prvek krovu, nesoucí střešní latě, na nichž je upevněná střešní krytina. A krov je nosná konstrukce střechy, jehož účelem je přenášení zatížení od vlastní tíhy, skladby střešního pláště, sněhu, větru a případných dalších užitných zatížení, do svislých nosných konstrukcí stavby. Teď už to tedy bude jasné!

Jak na hambálkový krov?

Nyní tedy můžeme přejít k praktické části, a to k tomu, jak byste vlastně takový hambálkový krov měli postavit. Už na začátku varujeme, že se jedná o složitý postup, který se vyučuje na vysokých školách. A jak vlastně začít? Nejlépe začnete, když si vypracujete výkres. Buď s profesionálem nebo sami byste si měli vytvořit návrh, jak takový hambálkový krov bude vypadat.

Mělo by se na něm objevit, jak bude vypadat stropní trám, jak bude dlouhý, kde bude umístěn, a stejně tak jak bude vypadat hambálek či rybinový plát. To jsou tři nejzákladnější součásti hambalkového krovu. Ve vašem hambalkovém krovu může samozřejmě být zakomponován i námětek či výměna. Námětek se ovšem používá pouze v případě, pokud stropní trámy přesahují přes obvodové zdi a vytvářejí tak římsu.

U výměny pak záleží na tom, zda budete stavět prostou hambálkovou soustavu s vaznými trámy či prostou hambálkovou soustavu s krokvemi kotvenými ke stropním trámům.

Hambálková soustava prostá nebo podepřená?

A jak vlastně správně rozdělit, zda se u vaší stavby bude jednat o hambálkovou soustavu prostou nebo podepřenou? Hambálková soustava prostá nemá vaznice a používá se nejčastěji u malých rozpětí střech asi do sedmi metrů. A jak už z toho logicky vyplývá, hambálková soustava podepřená je naopak určena pro větší rozpětí střech nad sedm metrů. Ta, oproti prvnímu zmíněnému typu, ještě musí mít vazný trám.

U hambálkových krovů máte mnoho možností návrhů

Ovšem kromě tohoto základního dělení, které se dělá zejména kvůli velikosti rozpětí střechy, se můžete také rozhodnout, například zda krokve připevníte ke stropním nebo k vazným trámům. Připojení krokví se ovšem v obou případech uskutečňuje pomocí šikmých čepů. Tímto způsobem budete postupovat ve vytváření nákresů až do chvíle, kdy budete mít kompletní 3D nákres krovu.

Postupujeme od nákresu k realizaci

Jakmile budete mít nákresy vytvořené a doporučujeme si k nim přizvat na pomoc alespoň odbornou literaturu, můžete přejít k náročnější realizaci. Jak se říká, dvakrát měř, jednou řež, měla by tato část být pouze realizací vašeho plánu, ovšem neočekávejte žádnou procházku růžovou zahradou!

Správný výběr materiálu

Nejdříve budete potřebovat základní materiál, ze kterého hambálkový krov vytvoříte. Krovy mohou být vytvořené ze dřeva, kovu nebo kombinovaně. V moderní architektuře se setkáváme s krovy hlavně z oceli a někdy též železobetonu. Pokud budete chtít tradičně pojatý krov, můžete si přizvat tesaře, který vám připraví dřevěné trámy. Jakmile máte materiál vybraný, můžete přejít ke stavbě. Ideální je postupovat od spodu nahoru, přesně podle vašeho návrhu.

Stavba krovu záleží na zručnosti

Jelikož je stavba krovu poměrně složitým úkonem, nejde jej jednoduše popsat do jednoho článku. Záleží nejen na zvoleném postupu, materiálu či krovu, ale také na zručnosti. Pokud se ovšem do stavby krovu nechcete zamotat a co rok pak řešit nedokonalosti, můžete samozřejmě přenechat stavbu podkroví na profesionálech.

Kolik bude stát stavba krovu?

Pokud se do stavby hambálkového krovu pustíte sami, bude vás to stát kromě spousty času, studia odborných podkladů a nervů, také nemálo peněz. Pouze materiál na stavbu krovu může spolknout až 100 000 Kč. Navíc si připravte peníze na elektrický hoblík, motorovou pilu, dláto, kladivo a metr. Tyto pomůcky vás mohou vyjít už na 4 150 Kč. Záleží na kvalitě, výhonu či na značce. Pokud si k vytvoření krovu vyberete dřevo, budete potřebovat také služby tesaře. Ten si naúčtuje částku okolo 20 000 Kč. Celkově tedy výstavba krovu může stát okolo 124 150 Kč.

Hambálkový krov snadno, rychle, levně a hlavně bez nervů

Pokud ale na druhou stranu dáte přednost jednoduché výstavbě hambalkového krovu s pomocí odborníků, může mít váš dům krásné podkroví třeba už za polovic! Takovými profesionály ve svém oboru je například firma ALTHER. Ta přijede, změří, vytvoří nákres, objedná materiál, zpracuje jej do konečné podoby, postaví, sbalí věci a odjede od hotového a krásného podkroví. Navíc nebudou mít půdní prostory žádné chyby, budou vypracovány skutečně kvalitně a budou ihned k nastěhování.

zpět

Je sedlová střecha správnou variantou?

Čeká vás rekonstrukce nebo výstavba nového domu? Určitě teď máte plnou hlavu toho, pro jaký typ střechy se rozhodnout. Raději sedlovou nebo pultovou střechu?. Sedlová střecha patří k nejpoužívanějším typům a svoji tradici má zachovalou po celém světě.  Můžeme ji vidět na starších rodinných domech, ale lidé si ji vybírají i při stavění současného moderního bydlení. Aby taky ne, když má tolik pozitivních vlastností a vypadá stále elegantně. Známá je také jako šikmá střecha, je složena ze dvou střešních rovin s přímočarým hřebenem a dvěma štíty. Proč je tedy tak oblíbená? To se dozvíte, když budete pokračovat dále ve čtení.Proč patří mezi nejoblíbenější?Mezi řadu výhod této střechy patří její jednoduchý tvar nebo krov, který usnadňuje odvětrávání a zateplení.Díky její jednoduchosti se dá pořídit za nižší cenu než jiné typy střech, které vyžadují mnohem vyšší investice.Sklonitá střecha je mimo jiné velmi oblíbená i z důvodu, že vytváří prostor, který umožňuje obývat podkroví pro různé účely. Na druhou stranu se může jednat také současně i o nevýhodu pro ty, kteří nemají rádi stísněné prostory. Existuje ale řešení, kdy můžete dosáhnout lepšího využití podkrovního prostoru tím, že obvodové stěny vyzdíte výše nad podlahu. Podkroví pak často slouží například jako ložnice, která díky umístění vytváří romantický nádech.Dalším pozitivem je perfektní odvod vody, čímž nedochází k jejímu nahromadění, které by mohlo způsobit poškození konstrukce. Kvůli sklonu střechy stéká déšť do okapového systému. Na stejném principu to funguje i v zimě, kdy střecha netrpí pod nánosy sněhu. Proto se tento typ střechy rozhodně hodí na horské domy.Technická funkce střechy umožňuje snadnou údržbu, použití krajových tašek nebo jednoduchou pokládku střešní krytiny.Snadná montáž patří k dalším důvodům její oblíbenosti.Jaký je správný sklon střechy?Všechny výše zmiňované výhody jsou závislé na správném sklonu střechy, který je doporučován ve velikosti 45 stupňů. Tento sklon je dán i kvůli možnosti užívání podkroví jako další prostor k obývání. Pokud tedy chcete mít nejlepší kombinace vlastností sedlové střechy, dejte na doporučení odborníků. Avšak minimální sklon by měl být okolo 25 stupňů, abyste mohli v budoucnu případně i dále rozšiřovat. Pokud by sklon byl menší, došlo by také k problematickému prostorovému uspořádání.Shrnutí na závěrModernější typy střech mají sice lepší vlastnosti týkající se izolace, avšak náklady na pořízení a složitější montáže jsou hlavními důvody, proč šikmé střechy patří stále mezi ty nejrozšířenější. Jestli je sedlová střecha pro vás tou správnou variantou necháme na vás, protože vkus, finanční možnosti a potřeby jsou u každého individuální.

číst více

Bednění schodiště

Plánujete stavět rodinný dům? V tom případě se s největší pravděpodobností neobejdete bez výstavby betonových schodů. Bednění schodiště je celkem složitý proces, a proto musíte mít určité znalostí, které vám práci usnadní. Pokud vás zajímá jak na to, pokračujte ve čtení následujících řádků.Jak se provádí bednění?Ze všeho nejdříve si připravte potřebné nářadí a podklady. Vždy se bední pouze patro, tedy nástupní a výstupní ramena patrové a mezipatrové podesty. Vzhledem k tomu, že jsou ramena šikmá, je nutné je podepřít příčnými a podélnými pražci a kozami, jenž musí být zajištěné příložkami nebo skobami.Existuje více stylu bednění. Může se jednat například pouze o betonovou konstrukci. Horní líc se zabedňuje postupně s betonováním i s šikmým trámem, kterému se říká schodnice.  Na tuto kostru se následně dodatečně dá beton nebo se osazují jednotlivé stupně, které můžou být dřevěné, betonové nebo kamenné.  Častějším postupem bývá, že se vybetonuje schodišťové rameno zároveň s určitým schodem, aby se čerstvá směs nesvážela.  Pokud máte užší schodiště, stačí zajistit bednění stupňů pouze u krajů. U širšího schodiště musíte bednění jednotlivých stupňů zajistit výztužným trámem. Bednění každého dalšího schodu se může na zabetonované rameno přikládat, až beton zatuhne.Nyní k přesnému postupu práce. Připravte si bednění, které následně vyplníte betonem a umístěte ho na místo, kde budou stát schody. Stabilizujte a pro jistotu si znovu překontrolujte všechny míry a vzdálenosti. Do bednění vložte ocelové výztuže ve vzdálenosti minimálně 35 mm od okraje a důkladně je upevněte. Než začnete do bednění nalívat beton, nejdříve celý prostor navlhčete vodou a zkontrolujte, zda je konstrukce pevně sestavena. Připraveným betonem vyplňte bednění, tak aby byl po okraj nebo mírně převýšený a povrch uhlaďte. Kladivem potlučte po šikmých trámech, aby došlo k odstranění přebytečného vzduchu. Až schodiště pořádně zatuhne, tak nastává okamžik pro odbedňování. Patrové a mezipatrové podesty jsou zasazeny do jedné strany podestového trámu a z druhé strany jsou zasazena schodišťová ramena.Proč právě betonové schodiště?Jestliže hledáte levnější variantu schodů do domu, je to pro vás správná volba. Navíc je můžete obložit různými materiály, jako jsou dlaždice nebo dřevo. Mají větší životnost než dřevěné schody, které se můžou časem začít vyviklávat a bohužel i nepříjemně vrzat. Jedná se o velmi elegantní schody, jenž jsou zároveň velmi stabilní. Další výhodou betonového schodiště je možnost vytvořit si pod nimi další místnost, například na ukládání úklidových prostředků. Záleží samozřejmě na jejich umístění a vašich potřebách.

číst více

Plechová střecha ochrání váš dům

Dům je před nepříznivým počasím chráněn střechou, a proto její provedení musí být velmi kvalitní. Chrání dům před deštěm, sněhem, prudkým větrem a slunečním zářením, které na střešní krytině může zanechat trvalé stopy. Máte už vybraný typ střechy a teď se rozhodujete jaký materiál střešní krytiny zvolit? Pálená keramika, beton nebo plech?Oplechování zabrání problémům s vodouPokud chcete předejít zatékání vody a vlhkosti, pořiďte si kovové oplechování, které zajistí trvalou ochranu. Brání střechu před promáčením vlivem vlhka a mrazu. Za většinu problému může právě voda, která se vlivem povětrnostních podmínek může dostat do různých skulin. V mrazivém počasí zamrzá, čímž zvětšuje svůj objem a způsobuje tak trhliny, které ničí střešní konstrukci.Proto je mimo jiné důležitá také okapnice, která se instaluje z důvodu odvedení vody ze střešní krytiny. Je ukončena jedním případně dvojitým ohýbaným profilem. Aplikuje se na ukončení střešního pláště nebo závětrné lišty a všude, kde je potřeba odvést vodu po spádu ze střešní konstrukce pryč.Výhody plechové krytiny
Mají vysokou trvanlivost.
Široký výběr tvarů a barev.
Vhodný pro menší sklony střech.
Snadná a rychlá montáž.
Nenáročná údržba.
Dělají se plechy na míru.
Druhy plechových střešních krytinMají podobu šablon, které se za pomocí hřebíku přibijí na laťový rošt. Nabízí větší systém příslušenství než jiné tvrdé krytiny. Plechová šablona zachovává tradiční ráz střechy a prodlužuje její trvanlivost. Existuje několik typů provedení v závislosti na materiálu, jako jsou měděné, hliníkové, pozinkované, titanzinkové a z nerezové oceli. Výběr záleží na vás, ale pokud zvolíte ověřeného výrobce a správnou aplikaci, můžete si být jisti jejich kvalitou dlouhou funkčností. Konkrétní typy plechů podle vzhledu a možnosti použití se dělí na:
falcované,
trapézové,
alukrytové šablony,
 a plechové krytiny imitující střešní tašky.
Klempířské práceMyslete na to, že klempířská konstrukce na střechách má svá určitá pravidla a musí být navrhovaná podle konkrétních montážních předpisů stanovenými výrobci. Nejdůležitější zásada je ČSN 73 3610 -1.Podle umístění rozeznáváme oplechování okapů, úžlabí, nadezdívek, říms, parapetů a komínů. Klempířské lemování se zabývá různými průniky střešní krytinou a zajišťuje vodotěsné napojení krytiny na svislé plochy, které nad ni vystupují. Nejčastěji se lemuje pozinkovaným plechem.

číst více

Nová Ves 281, Frýdek-Místek

+420 774 914 043

info@alther.cz